Równowaga i krążenie
Chodzenie boso poprawia równowagę i krążenie. Ale uważaj na ryzyko jakie za sobą niesie. Wśród ewentualnych przypadłości można nabawić się m.in. grzybicy.
Na plaży, w morzu, na wsi. Z należytym bezpieczeństwem, zwracając uwagę na niepożądane spotkania ze zwierzętami lub ostrymi przedmiotami, staramy się wykorzystać dobro, jakie daje nam spacer boso. O ile możemy przyzwyczaić się do chodzenia bez butów nawet po łąkach, w lesie i zawsze, gdy pozwalają na to warunki środowiskowe. Dlaczego warto? Ponieważ to naprawdę wpływa na Nas i nasze samopoczucie.
Według badań, które pojawiły się jakiś czas temu w naukowych czasopismach, koordynowanych przez niemiecki Uniwersytet w Jenie, które porównywało wydajność fizyczną dwóch populacji chłopców, jednego niemieckiego i jednego południowoafrykańskiego, podczas chodzenia boso. Nawet jeśli chodzi o różne specjalizacje sportowe takie jak bieganie lub skok w dal, istnieje tendencja do zwracania większej uwagi na równowagę i skakanie. Dane były szczególnie istotne dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat, gdzie możliwości utrzymywania równowagi jest silna. Podczas gdy następnie pojawia się tendencja do zanikania tej umiejętności w okresie dojrzewania. A jakby tego było mało, równowaga może się poprawić. Krótko mówiąc: chodzenie boso może być panaceum nie tylko dla najmłodszych.
Poprawiają równowagę i krążenie
Nawet osobom starszym poruszanie się stopą w bezpośrednim kontakcie z podłożem poprawia samopoczucie. Przede wszystkim dlatego, że poddajemy się naturalnemu masażowi, który przechodzi stopa w bezpośrednim kontakcie z podłożem. To wystarczy, aby wywołać odprężające działanie na żyły i mięśnie stopy, które dzięki temu lepiej „pracują” bez konieczności zakładania buta.
Przede wszystkim kontakt stopy z podłożem pozwala poprawić zdolność organizmu do równowagi i postrzegania pozycji, w jakiej się znajduje. W niektórych przypadkach, dbając o to, aby oczywiście podłoga nie była śliska, ten „treningowy” efekt doznań może być również przydatny dla osób starszych. Właśnie dla nich, gdy nie ma patologii sprzyjających upadkom, zaleca się taki kilkuminutowy spacer.
Więcej o tym jak dbać o swoje stopy, przeczytasz w poniższym artykule https://www.stopy.pl/praktyczne-wskazowki-jak-wzmocnic-swoje-stopy/