Antykoncepcja jest jednym z najczęstszych tematów pośród par, które prowadzą aktywne życie seksualne. Jeszcze kilka lat temu metody zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą zawierały sporo ograniczeń. Jednocześnie, nie zapewniały wysokiej skuteczności, co przekładało się na zmniejszony komfort psychiczny. Na szczęście, w dzisiejszych czasach dostępnych jest mnóstwo alternatyw, które zapewniają skuteczną ochronę nie powodując przy tym dotkliwych skutków ubocznych.

Wkładki hormonalne, to pospolita nazwa dla hormonalnego systemu wewnątrzmacicznego. Jest to jedno z coraz częściej stosowanych rozwiązań przez kobiety. Wszystko za sprawą rosnącej popularności oraz świadomości skuteczności produktu.

Spirala antykoncepcyjna to produkt, który wiąże ze sobą właściwości antykoncepcyjne oraz reguluje działanie hormonów. Jest wykonana z plastiku i w porównaniu do swojego miedzianego odpowiednika wydziela żeński hormon – progesteron.

Obecnie jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych, ale też najwygodniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Warto podkreślić, że zapewnia niemal stuprocentową skuteczność mierzoną tzw. skalą Pearla. Oznacza to, że na 100 kobiet stosujących taką metodę antykoncepcji w ciążę w trakcie roku zajdzie mniej niż jedna. Dodatkowo, kobieta nie musi pamiętać o obowiązkach, które dotyczyły np. zażywania tabletek. Aby jednak uzyskać zamierzony efekt, wkładka powinna być założona przez doświadczonego ginekologa. 

Zakładanie wkładki 

Zalety płynące z opisywanego rozwiązania są na tyle duże, że każdy chcący stosować skuteczne metody antykoncepcyjne powinien wziąć je pod uwagę. W momencie, gdy kobieta zdecyduje się na takie rozwiązanie, warto aby wiedziała, jak wygląda sam proces aplikacji tego produktu.

Cały proces stosowania tej metody powinien rozpocząć się od dokładnego badania. Przede wszystkim należy wykluczyć ciążę oraz określić wielkość i położenie macicy. Wkładki domaciczne hormonalne mają to do siebie, że ich skuteczność zależy m.in. od prawidłowego umiejscowienia. Następnie, w przypadku braku przeciwskazań ginekolog przystępuje do założenia spirali. Całość trwa około 15 min i polega na rozszerzeniu pochwy oraz wprowadzeniu spirali przez szyjkę macicy. Wiele kobiet określa ten proces jako nieprzyjemny. Osoby, które boją się pojawienia bólu zawsze mogą skorzystać z dodatkowego rozwiązania, jakim jest miejscowe znieczulenie. Po zakończonych czynnościach można z powodzeniem kontynuować życie seksualne. Po upływie 6 tygodni należy zgłosić się na ponowną wizytę, na której lekarz sprawdzi położenie wkładki. 

Należy zauważyć, że spirala antykoncepcyjna hormonalna, niemal jak każdy inny produkt, może powodować skutki uboczne. W tym przypadku można wskazać na bóle w dolnej części brzucha, gorączkę oraz obfite upławy. Pojawienie się każdego z wymienionych objawów może zwiastować infekcję, dlatego też powoduje konieczność ponownej wizyty lekarskiej. 

Rodzaje wkładek i skutki uboczne

O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu skuteczne metody antykoncepcji można było wymienić na jednym oddechu, o tyle w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z wszechobecną konkurencją. Powoduje to sytuacje, w której nawet spirala antykoncepcyjna jest oferowana przez wielu producentów. Wkładki hormonalne Kyleena vs Mirella to najlepsze porównanie dwóch wiodących producentów. 

Pierwsze rozwiązanie, czyli wkładki Kyleena, charakteryzują się mniejszą dobową ilością wydzielanego hormonu. Mirena zawiera łącznie 52 mg lewonorgestrelu, który początkowo jest uwalniany w wartości 20 μg na dobę i zmniejsza się o połowę po pięciu latach. Kyylena zawiera go o wiele mniej, bo sumarycznie mamy do czynienia z wartością 19,5 mg.