Jak powstaje i przejawia się wrażliwość na słońce
Promienie słoneczne mogą wywoływać silne skutki uboczne na skórze, takie jak oparzenia, a nawet chroniczne uszkodzenia, takie jak przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Ale w niektórych przypadkach i tylko u osób predysponowanych, powodują one również tak zwaną „pokrzywkę słoneczną”. To szereg dolegliwości wywołanych fotouczulaniem, czyli reakcją skóry wystawionej na działanie promieni słonecznych.
Najczęstsze objawy tego stanu to rozległe zaczerwienienie nawet po krótkiej ekspozycji na światło słoneczne, tworzenie się małych czerwonych i swędzących miejsc, a nawet prawdziwych pęcherzy. Proces ten zachodzi w szczególności podczas przyjmowania niektórych leków lub w kontakcie z różnymi substancjami. Na przykład antybiotyki z rodziny tetracyklin, szeroko stosowane w infekcjach dróg oddechowych lub skóry, a także sulfonamidy, stosowane w połączeniu z antybiotykami w leczeniu niektórych infekcji bakteryjnych, mogą powodować u osób predysponowanych zjawisko uczulenia na światło.
Wszystko to, oczywiście nie zapominając o psoralenach, czyli substancjach, które są stosowane np. w leczeniu łuszczycy, ale mogą być również obecne w naturalnych związkach, takich jak mleko i liście fig czy bergamotka Aby uniknąć zagrożeń – mówimy oczywiście o szczególnie wrażliwych osobach – wskazane jest zwrócenie szczególnej uwagi na ekspozycję na słońce i noszenie odzieży ochronnej.
Promienie słoneczne nie są takie same
Normalnie ziemia jest chroniona przed promieniowaniem słonecznym dzięki serii naturalnych „filtrów”. Ogólnie rzecz biorąc, tylko połowa promieni dociera do Ziemi. Jedna czwarta jest „odsyłana” w kosmos, a kolejne 25 procent pochłaniane jest przez gazy z atmosfery. Właśnie ze względu na rozrzedzenie tej warstwy ochronnej i wzrost temperatury na naszej planecie na skutek efektu cieplarnianego należy jednak sądzić, że w mniej lub bardziej niedalekiej przyszłości napływające promieniowanie wzrośnie.