Orzechy włoskie są dobre dla mózgu i powstrzymują zły cholesterol. Jedyne ostrzeżenie: jedz je z umiarem.

Orzechy włoskie, pestkowate owoce orzecha włoskiego, drzewa należącego do rodziny Juglandaceae, są w pełni zaliczane do kategorii superfoods. Obiecują, że sprawią, że poczujemy się dobrze przez długi czas i doskonale nadają się do spożywania w pojedynkę lub w połączeniu z innymi potrawami.

Najczęściej spożywane są suszone orzechy włoskie, uwalniane jesienią z mięsistej łuski, która osiągnęła dojrzałość. Tłuste jądro chronione przez dwa zawory jest bogate w korzystne dla zdrowia składniki odżywcze. Łuska, zbierana latem, wykorzystywana jest do produkcji znanego likieru nocino. Ale co jest takiego specjalnego w orzechach włoskich? Czy one cię tuczą? Jak odróżnić dobrego orzecha od złego?

 

Ponieważ są dobre, po prostu

Orzechy włoskie zawierają kwas alfa linolowy (ALA), nienasycony kwas tłuszczowy Omega 3, niezbędny dla zdrowia serca: obniża ciśnienie krwi i zły cholesterol, poprawia krążenie żylne i zapobiega miażdżycy. Istnieje niewiele pokarmów bogatych w Omega 3, w tym niektóre rodzaje ryb, nasiona i oleje roślinne.

Orzechy włoskie są obfitym źródłem minerałów, takich jak mangan, magnez, miedź, potas i cynk oraz witamin z grupy B, w szczególności B6, B1, B3, B2 i kwasu foliowego (B9). Folian jest podstawą syntezy DNA i białek oraz odpowiada za produkcję czerwonych krwinek. Jest też witamina E, przeciwutleniacz, który pomaga zwalczać starzenie się komórek. Orzechy włoskie dostarczają również błonnika, który jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania jelit oraz białka.

Na koniec należy zwrócić uwagę na obecność argininy, aminokwasu, który pozytywnie wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, ruchliwość plemników oraz regenerację uszkodzonej tkanki po urazach i zabiegach chirurgicznych.

Ciekawostka

Mówi się, że jedzenie orzechów spowalnia siwienie włosów, a także je wzmacnia.